Lehký dřevěný stavitelný kontrabasový bodec

Tento celodřevěný kontrabasový bodec byl vyvinut a je individuálně ručně vyráběn v české republice. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že dřevěná tyč bodce nefixuje nástroj k podlaze tak pevně, jako pevná kovová tyč a netlumí tak vibrace nástroje jako celku. To platí zejména v případě, kdy je nástroj na bodci zvednutý do větší výšky. Další výhoda spočívá v nízké hmotnosti 160g. Váha běžně používaných kovových bodců může být i více jak dvojnásobná.

Tento bodec je standardně opatřen pevným gumovým násadcem, který je primárně určený pro hru vestoje. Pro hru vsedě je potřeba použít buďto zarážku na podlaze, nebo použít tyč bodce ukončenou kovovým hrotem, který se zabodne do podlahy. Po opotřebení gumového násadce je možné násadec vyměnit za nový, běžně používaný násadec na hůl s průměrem otvoru cca 16 mm.

Bodec je plynule nastavitelný a na jeho dřevěné tyči nejsou žádné omezující zářezy. Pro větší stabilitu sevření tyče je ovšem nutné na tyč bodce občas nanést malé množství běžné kontrabasové kalafuny.

Tělo bodce je opatřeno dvěma vinutými kroužky k zamezení prasknutí těla bodce. Tenký světlý kolíček zabraňuje vypadnutí přítlačného válečku při úplném vyjmutí tyče z bodce, například při přepravě nástroje. Tento kolíček je ovšem možné vyjmout, bodec demontovat a v případě stržení závitu vyměnit matici.

Průměr tyče je 17,5 mm, délka tyče je 40 cm. Bodec může být dodán i bez povrchové úpravy, s kratší nebo delší tyčí, s tyčí opatřenou ocelovým hrotem místo gumového násadce.

Standardní průměr a kuželovitost části bodce lícované do nástroje je cca 32 mm a 1/16. Průměr a kuželovitost je možné přizpůsobit podle požadavku zákazníka a jeho nástroje.

Standardně dávám tyto bodce na všechny nové kontrabasy, které stavím, a často i na nástroje, které třeba jen opravuju. Cena bodce není větší než cena běžného solidního bodce tovární výroby a nejde tedy o nedostupný luxus.

V případě zájmu o dřevěný bodec mě neváhejte kontaktovat.

Lehký dřevěný kontrabasový bodec s pevnou délkou tyče

Na starých kontrabasech lze vidět někdy jednoduché praktické dřevěné bodce s pevnou délkou tyče, která se připevňuje k tělu bodce pomocí kuželu. Tento jednoduchý bodec má tu výhodu, že upevnění tyče na kužel vylučuje její drnčení. Tyč je pevně sevřena a směrem dovnitř nástroje žádná její část, která by mohla drnčet, nepřesahuje.

Lze si opatřit několik tyčí různých délek i různých zakončení.

V případě zájmu o dřevěné bodce, dotazu na aktuální cenu nebo i v případě jiného požadavku mě neváhejte kontaktovat.